3 روش درمان بیماری ویروسی ماهی های آکواریومی

درمان: مس 0.2 میلی گرم در لیتر (0.2 ppm) در صورت لزوم هر چند روز یک بار تکرار شود. آکریفلاوین ممکن است در محلول 0.2٪ (1 میلی لیتر در لیتر) استفاده شود.

علائم کیلودونلا: تیرگی رنگ ها به دلیل لجن ماهی زینتی بیش از حد، ساییده شدن باله ها، ضعف و آسیب آبشش.

درمان: آکریفلاوین در محلول 1.0٪ (5 میلی لیتر در لیتر). بیماری های انگلی 1. آرگولوس (شپش ماهی) و کرم های لنگر

علائم: ماهی خود را روی اشیاء خراش می دهد، باله های لژ کفش بسته شده، انگل های قابل مشاهده به قطر حدود 1/4 اینچ روی بدن ماهی قابل مشاهده است.

درمان و مدیریت: با ماهی های بزرگتر و آلودگی سبک، شپش ها را می توان با فورسپس از بین برد. فرمالدئید ضعیف نیز برای از بین بردن انگل ها مفید است.

2. Ergasilus این انگل مانند کرم لنگر است اما لباس منشی بیمارستان کوچکتر است و به جای پوست به آبشش ها حمله می کند.

علائم: نخ‌های سبز مایل به سفید از آبشش ماهی بیرون می‌آیند.

درمان: حمام 10 تا 30 دقیقه در 10.0 میلی گرم در لیتر پرمنگنات پتاسیم یا قرار گرفتن در معرض مداوم کل مخزن با 2 میلی گرم لیتر پرمنگنات پتاسیم.

علاوه بر این غوطه ور شدن دقیقه سه بعدی با 1.0 پی پی ام کنترل مس و سپس غوطه ور شدن 3 بعدی دقیقه با 1.0 پی پی ام BKC برای کنترل انگل های آبشش مفید خواهد بود.

مشکلات چشمی در ماهی های آکواریومی بیشتر دیده می شود. علائم: چشم، تیرگی قرنیه، عدسی مات، تورم، کوری. درمان: پاپ چشم (اگزوفتالمی) می تواند ناشی از برخورد خشن، آمبولی گوشت شترمرغ گاز، تومورها، عفونت باکتریایی یا کمبود ویتامین A باشد. می توان آن را با موفقیت با پنی سیلین یا آموکسی سیلین درمان کرد. قرنیه ابری می تواند ناشی از تهاجم باکتری باشد. آنتی بیوتیک ها ممکن است کمک کنند. کدورت می تواند ناشی از تغذیه نامناسب یا تهاجم متاسرکاریا (گراب) باشد.

تقریباً همه بیماری های ماهی را می توان در استرس ردیابی کرد که سیستم ایمنی آنها را ضعیف می کند. منابع استرس عبارتند از حمل و نقل، کیفیت پایین آب، شیمی نامناسب آب، فیلتراسیون ناکافی، رژیم غذایی نامناسب، ازدحام بیش از حد، روشن ماندن نور 24/7، صدمات، پرخاشگری سایر ماهی ها و زیستگاه نامناسب. برای حفظ سلامتی مطلوب ماهی‌های خود، تغییرات جزئی آب را به طور منظم انجام دهید، در مورد نگهداری فیلتر کوشا باشید، به آنها یک رژیم غذایی با کیفیت بالا بدهید، آکواریوم خود را زیاد نکنید، و چراغ را روی تایمر قرار دهید تا یک روز/شب معمولی را شبیه‌سازی کنید. چرخه هنگام انجام تعویض آب، همیشه آب لوله کشی را قبل از افزودن به آکواریوم خود با نرم کننده درمان کنید.

 • منابع:
  1. Aquarium Ornamental Pet Fish Disease : Symptoms & Treatments
 • تبلیغات: 
  1. مسائل مهم در مورد سهام معدن طلا
  2. عسل در مهندسی بافت غضروف
  3. بررسی قیمت مینی فرز ایرانی
  4. ایجاد دلمه در سیب درختی